Atletism la Jocurile Olimpice: arcul cu arcuri, aruncarea ciocanului, cursa releu, alergarea cu obstacole

Atletismul de la Jocurile Olimpice a apărut în Atena în 1896. Acestea au fost primele jocuri ale zilelor noastre. Și de atunci a fost invariabil prezentă în programele de forumuri sportive la fiecare 4 ani.

Doar pentru bărbați

Atletism la Jocurile Olimpice

La prima olimpiadă modernă și la atletism de terenAcesta a fost prezentat în mai multe variante de realizare, - alergare, sărituri în lungime și înălțime, împușcat și a pus discus. În majoritatea lor, reprezentanții Statelor Unite au predominat. Doar a reușit să câștige cursa englezul Edwin Flack de 800 și 1.500 de metri, iar maratonul a fost primul greacă - Spyridon Louis. Apoi au fost jucate 12 seturi de premii, dintre care 9 au fost câștigate de americani.

Prima atletism la Jocurile Olimpicea fost exclusiv prerogativa. Femeilor nu i sa permis să participe la competițiile oficiale. Această situație a persistat până în 1928. Numai în acest an la jocurile din Amsterdam au existat discipline ale femeilor.

Deci, pentru prima dată, femeile au participat la cele 9-a Jocuri Olimpice de Vară: 100 și 800 de metri în alergare, 4 la 100 de curse releu, sărituri înalte și aruncări.

Ciocane de aruncat cu ciocan

aruncarea ciocanului

Aruncarea cu ciocan pentru prima dată în istorie a venitprogram al Jocurilor Olimpice II din Paris în 1900. Apoi, 5 sportivi din două țări - SUA și Suedia - au venit la concursuri. Ca rezultat, întregul piedestal a fost acordat sportivilor americani. Învinge John Flanagan cu un rezultat de 51 de metri și 1 centimetru. Acesta a fost primul record olimpic în aruncarea ciocanului.

Întrerupeți hegemonia americanilor la Jocurile Olimpicejocuri a fost numai în 1928 de către irlandezul Pat O Callaghan. În 1960, la Roma, pentru prima dată a câștigat o victorie atlet sovietic Vasili Rudenko, a trimis la rotund 67 de metri și 10 centimetri. Ca urmare, cele mai multe medalii de aur la Olimpiada de la această disciplină au câștigat sportivi doar sovietici si americani - la 7. De cinci ori a învins ungurii, care au reușit să creeze o școală bună în acest sport, de două ori irlandez și unul german, finlandezi, polonezi, japonezii și slovenii. Astăzi, actualul campion olimpic la disciplina aruncarea ciocanului la bărbați - este un tadjic Dilshod Nazarov. Rezultatul său este impresionant: 78 de metri și 68 de centimetri.

Recordul mondial în aruncarea cu ciocan este deținut timp de 30 de ani. Din 1986, nimeni nu poate depăși realizările sportivului sovietic Iuri Sedykh, a trimis ciocan 86 de metri și 74 de centimetri.

Jupoane cu pol

olimpiadul bolului
Așa cum am menționat mai sus, în 1896, în Afnama avut loc prima olimpiadă din istoria modernă. Stâlpi de arcade erau deja în programul ei. În competiție au participat 5 sportivi - 2 americani și 3 greci. Drept urmare, gazdele competiției obțin doar bronz, este de la Evangelos Damaskos. A ascultat înălțimea barului de 2 metri și 60 de centimetri. Primul campion olimpic este reprezentantul SUA Wells Hoyt, a zburat la o înălțime de 3 metri, de 30 de centimetri.

De atunci, în fiecare olimpiadă a fost inclusă bolta polilor. Mulți jumperi excelenți și printre școala sportivă sovietică și rusă.

În anii 80, Sergey Bubka șiRodion Gataullin. Ultimul după prăbușirea Uniunii Sovietice a început să vorbească pentru Rusia, și Bubka - pentru echipa națională a Ucrainei. De altfel, rezultatul lui Serghei, apropo, nu a fost depășit până acum de nimeni. În 1994, la concursurile sportivului italian Sestriere a luat bara la 6 metri și 14 centimetri. Această înregistrare este valabilă timp de 22 de ani. Și Jocurile Olimpice l-au cucerit. Seoul de poloneză a devenit disciplina sa de aur în 1988, la Seul. În total, pentru cariera sa, a stabilit 35 de înregistrări mondiale.

În rândul femeilor nu este încă depășită rezultatulîn aer liber al femeii ruse Elena Isinbayeva. Planck, la 5 metri și 6 centimetri, luată de ea în august 2009 pe scena Ligii de Aur din Zurich, nu a dat încă nimeni. A fost al 27-lea record mondial.

În cursa releu

Releul mixt

Releul mixt la Jocurile Olimpice de vară a fost introdus pentru prima dată în 1908. Turneul a avut loc la Londra.

Au participat în total 7 echipe. Ideea de consecvență a fost că, în primele două etape, sportivii conduc 200 de metri, pe al treilea - 400, iar în cele din urmă - 800 de metri. Echipele au concurat în perechi, câștigătorii s-au dus imediat la finala Jocurilor Olimpice.

Pentru medalia de aur din disciplină "amestecatȘtafeta „, ca urmare a lupta împotriva Ungariei, Germaniei și SUA Americanii au trecut distanța în 3 minute 29,4 secunde și a câștigat Campionilor turneu Aici sunt numele -... Nathaniel Cartmell, John Taylor, William Hamilton Melvin Sheppard germani au transformat argint, echipa națională Ungaria - medalii de bronz.

Exerciții de manevră

Obstacole de 100 de metri

Rularea obstacolelor de 100 de metri este una dintre eleCursele olimpice și disciplinele de teren. La ultimele jocuri de la Londra, în 2016, competițiile au avut loc doar în rândul femeilor. Bărbații au participat la distanța de 110 de metri.

Tot sezonul în acest tip de program a fost păstrathegemonia sportivilor americani. Dar numai trei participanți au fost autorizați să meargă la Jocurile Olimpice. O poveste uimitoare sa întâmplat deloc - liderul sezonului, un atlet din Statele Unite Kendra Harrison, nu a reușit să treacă selecția americană. Dar, în același timp, la numai 3 săptămâni după performanța nereușită, a rupt recordul mondial, care a avut loc cu aproape 30 de ani în urmă. La concursul de la Londra, ea a depășit un obstacol de o sută de metri în 12,2 secunde.

La jocurile în sine au venit 48 de sportivi careau fost împărțite în 6 runde. Conform rezultatelor etapelor preliminare, în runda următoare au trecut sportivi din SUA, Belgia, Finlanda, Canada, Bahamas, Marea Britanie, Germania, Norvegia, Jamaica, Puerto Rico, Belarus, Nigeria și Franța.

Fanii noștri amintesc, în primul rând, de performanța albanezului Alina Talay. În cursa preliminară, a terminat pe locul doi cu un scor de 12,74 secunde.

Dacă în semifinale a arătat astfelîn același timp, va reuși din nou să obțină al doilea loc. Dar atletul a avut mult mai rău. A terminat distanța în 13,66 secunde și a ajuns ultima la linia de sosire.

Sportivii din Statele Unite au ajuns în finalăMarea Britanie, Germania, Bahamas și Canada. După cum au anticipat experții, atletismul de la Jocurile Olimpice a devenit disciplina coroanei pentru femeile americane, deoarece în acest tip de program toate medaliile au mers la ei. Brianna Rollins a devenit campion olimpic cu un scor de 12,48 secunde.

Triple salt

olimpiada triplu salt
În saltul triplu de la Jocurile Olimpice de la Londraau avut loc atât competiții între bărbați, cât și femei. 48 de participanți s-au luptat pentru medalii printre reprezentanții jumătății puternice a omenirii. Numai 12 s-au calificat pentru finala, printre care reprezentanții SUA, China, Columbia, Portugalia, Guyana, Cuba, Mexic, Franța și Polonia. Pentru mulți finaliști, aceasta nu a fost prima olimpiadă. Săratul triplu a reprezentat un alt avantaj al sportivilor americani.

În final, cu rezultatul de 17 metri, 86 de centimetri, victoria a mers la americanul Christian Taylor, argintul sa dovedit a fi compatriotul său Will Clay și bronzul de la chinezul Dun Bin.

Clasamentul medaliilor

Atletismul de la Jocurile Olimpice aduce în mod tradițional cel mai mare număr de medalii echipelor naționale. Doar în ultimele meciuri de la Rio s-au jucat 47 de premii.

Cele mai multe medalii au fost câștigate de sportivi americani - 13 de aur, 10 de argint și 9 de bronz. 6 victorii pentru kenyeni și sportivi jamaicani.